Nie zanosi się na upadek Kima
Mam nadzieję, że Kim ostatecznie podjął decyzję o porzuceniu programów rakietowych i jądrowych w zamian za wsparcie rozwoju gospodarczego Korei Północnej – mówi prof. Junya Nishino, japoński ekspert ds. koreańskich.
Kim Dzong Un i Donald Trump są już w Hanoi, gdzie w środę rozpoczynają drugie spotkanie na szczycie (pierwsze odbyło się w Singapurze osiem i pół miesiąca temu). Prezydent USA w środę najpierw spotka się z gospodarzami, przywódcami Wietnamu. Potem odbędzie się rozmowa powitalna Kima i Trumpa, a wieczorem prywatny obiad też w bardzo wąskim gronie – oprócz tłumaczy po dwie osoby z każdego kraju, m.in. sekretarz stanu Mike Pompeo. Kolejne rozmowy w czwartek.
Czy po pierwszym spotkaniu Donalda Trumpa i Kim Dzong Una – w czerwcu zeszłego roku w Singapurze – możemy powiedzieć, że Korea Północna nie jest już zagrożeniem dla Azji Wschodniej i całego świata?
Junya Nishino: Nie sądzę, by tak było. Po szczycie w Singapurze Korea Północna zawiesiła testy jądrowe i doświadczenia z wystrzeliwaniem rakiet, zniszczyła wejście do ośrodka badań jądrowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta